Tipy na výlet

Penzion Na Statku poskytuje ve svém blízkém okolí mnoho turisticky zajímavých destinací. Pro vaši inspiraci jsme nejznámější z nich vybrali a krátce představili. V zásobě však máme spoustu dalších zajímavých tipů a pokud si od nás necháte poradit, rádi vás v rámci vašich představ vhodně nasměrujeme.


Záboří
Holašovice
Hora Kleť
České Budějovice
Hluboká nad Vltavou
Český Krumlov
Netolice - zámek Kratochvíle
Lomec - poutní místo
Kuklov - zbytky klášterních zdí
Zbudov - pomník Jakuba Kubaty
Hosín - kostel
Hosín - vyhlídkové lety
Pro prohlížení fotogalerie použijte šipky v modrém poli.

Záboří

Pokud si zvolíte místo výletu jen poobědovou procházku, vystačíte si v samotné obci Záboří. Za zmínku jistě stojí náves s usedlostmi ve stylu selského baroka i uprostřed stojící kaple.
více zde

Holašovice (3 km)

Bezmála v úplnosti dochovaný soubor zděných usedlostí ve stylu selského baroka z 19. století, můžete vidět na návsi v Holašovicích. Domovní štíty na domech obklopujících náves mívají prolamovaný nebo trojúhelný tvar a jsou bohatě zdobeny štukovaným dekorem. Holašovice jsou od roku 1998 zapsány na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
více zde

Hora Kleť (15 km)

Hora Kleť je s nadmořskou výškou 1083 m n. m. nejvyšší hora Blanského lesa. Na severozápadním úbočí hory se nachází přírodní rezervace Kleť, kde jsou chráněny přirozené bučiny s jedlí bělokorou a suťové lesy vyšších poloh. Na vrcholu se nachází Josefova věž, dříve nazývaná císaře Františka Josefa, nejstarší kamenná rozhledna v Čechách, dostavěna byla v roce 1825, za příznivého počasí nabízí rozhled až k Alpám, na Lipno, či elektrárnu Temelín. U rozhledny stojí nově zrekonstruovaná Tereziina chata s restaurací a poblíž ní se nacházejí nejvýše položené sluneční hodiny v Čechách. Na vrcholu nelze přehlédnout televizní vysílač vysoký 175 metrů. Kousek pod vrcholem stojí hvězdárna, která náleží ke světové špičce v oblasti zkoumání planetek.
více zde

České Budějovice (17 km)

České Budějovice jsou statutární město a správní a kulturní metropole Jihočeského kraje. Leží v Českobudějovické pánvi na soutoku řek Vltavy a Malše. Nachází se v nich řada historických památek a muzeí a proto jsou častým cílem turistů.
více zde

Hluboká nad Vltavou (20 km)

Hluboká nad Vltavou je město ležící po obou březích řeky Vltavy. Z turistického hlediska je Hluboká nad Vltavou velice atraktivní, největším lákadlem pro návštěvníky je novogotický zámek Hluboká Krom toho se zde nacházejí další atraktivní cíle - Zoo Ohrada, přepychové golfové hřiště, Knížecí dvůr a Alšova jihočeská galerie. Přibližně dva kilometry jihozápadně od města se nachází druhý největší rybník České republiky Bezdrev, na němž se hojně provozují vodní sporty, například jachting.
více zde

Český Krumlov (26 km)

Český Krumlov je okresní město zhruba 25 km jižně od Českých Budějovic. Rozkládá se pod hřebenem Blanského lesa a protéká jím řeka Vltava. Jedná se o významné turistické centrum Jižních Čech. Středověké centrum města, které obklopuje meandry Vltavy, je od roku 1963 městskou památkovou rezervací a od roku 1992 je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.
více zde

Zámek Kratochvíle (11 km)

Netolice jsou jedním z nejstarších jihočeských měst. Historické jádro města je městskou památkovou zónou. Dva kilometry od města se nachází renesanční zámek Kratochvíle. Do současné podoby nechal zámek vystavět Vilém z Rožmberka v letech 1583-1589.
více zde

Lomec (17 km)

Kostel Jména Panny Marie - Lomec patří mezi nejproslulejší poutní místa v jižních Čechách. Zdejší vrcholně barokní kostel je postaven po vzoru "španělských kaplí". Nedaleko kostela je situován bývalý lovecký zámek - dnešní klášter, který obývá Kongregace Šedých sester III. řádu sv. Františka.
více zde

Kuklov (15 km)

Na skalnaté lesní vyvýšenině se nacházejí zříceniny hradu ze 14. století, sestávající ze zbytků zdiva a hradního příkopu vylámaného ve skále. Poblíž hradu jsou situovány také zříceniny kláštera paulánů z konce 15. a první poloviny 16. století. Dochovány jsou obvodové zdi pozdně gotického jednolodního kostela.
více zde

Zbudov (15 km)

Zbudovská Blata jsou krajinou převážně v nivě Soudného potoka, mezi Netolicemi a Hlubokou nad Vltavou. Dominantou krajiny je pomník popraveného zbudovského rychtáře Jakuba Kubaty - lidového hrdiny.
více zde

Hosín (25 km)

Hosín je obec ležící 7 km severně od Českých Budějovic. Kromě zdaleka viditelného novorománského kostela svatého Petra a Pavla z let 1899 až 1900 je vyhledávaným místem turistů díky místnímu letišti. Vyhlídkové lety vám nabízí spatřit z ptačí perspektivy jižní Čechy. Scenérie jako je zámek Hluboká, Český Krumlov, nebo Šumava, to je opravdový zážitek. Letět můžete Cessnou 172 pro 3 cestující a pilota.
více zde
více o letišti